Wet diverse bepalingen aangenomen door de Kamer
De Kamer heeft op 11 december 2025 in plenaire vergadering de wet diverse bepalingen definitief aangenomen. De wet is op dit ogenblik nog niet gepubliceerd in het Belgisch Staatsblad, maar deze wordt eerstdaags verwacht. Met deze stemming wordt een belangrijk deel van de federale pensioenhervorming juridisch vastgelegd en zullen verschillende maatregelen met betrekking tot de 2e pijler effectief in werking treden volgens de voorziene timing. Hierbij vindt u de link naar de aangenomen tekst.
Zoals eerder toegelicht in onze infoflashes van respectievelijk 11 juli en 2 oktober bevat de wet voor wat de tweede pensioenpijler betreft, wet in hoofdzaak bepalingen over de solidariteitsbijdrage, de Wijninckxbijdrage en een aantal elementen die verband houden met het gesolidariseerd pensioenfonds.
Wat de solidariteitsbijdrage betreft, wordt vooreerst de bestaande regeling van de bronheffing grondig vereenvoudigd. Tot op heden varieerde de in te houden solidariteitsbijdrage naargelang het type uitkering, het bedrag en de spreiding over verschillende pensioeninstellingen. Dit leidde in de praktijk tot een complexe toepassing en in sommige gevallen tot een te lage of ongelijke inhouding.
De wet bepaalt dat vanaf 1 januari 2026 bij elke uitbetaling van een aanvullend pensioenkapitaal er steeds een uniforme solidariteitsbijdrage van 2% wordt ingehouden. Deze inhouding blijft een voorheffing op de definitieve berekening van de solidariteitsbijdrage, die gebeurt op basis van het totale pensioeninkomen van de betrokkene. Indien bij de bronheffing te veel wordt ingehouden, zal de Federale Pensioendienst het overschot terugbetalen.
De wetgever verduidelijkt daarenboven uitdrukkelijk dat voor de toepassing van deze maatregel wordt gekeken naar het moment waarop het pensioenkapitaal verschuldigd is, en niet naar de datum van de effectieve uitbetaling. Kapitalen die vóór 1 januari 2026 verschuldigd zijn, blijven dus onder de oude regeling vallen, ook indien zij pas na die datum worden uitbetaald. Deze keuze moet vermijden dat reeds opgestarte uitbetalingsprocessen alsnog moeten worden aangepast.
Daarnaast voorziet de wet in de invoering van een bijkomende solidariteitsbijdrage voor hogere aanvullende pensioenkapitalen. Voor het gedeelte van de aanvullende pensioenen dat de grens van 150.000 euro (geïndexeerd) overschrijdt, zal vanaf 1 juli 2027 een extra inhouding van 2% verschuldigd zijn.
Sigedis zal het totaal van alle aanvullende pensioenen van de aangeslotene in kwestie samenbrengen, nagaan of de drempel wordt overschreden en in voorkomend geval het toepasselijke inhoudingspercentage bepalen. Dit percentage, dat kan variëren tussen 2% en 4%, wordt meegedeeld aan de betrokken pensioeninstellingen, die het vervolgens toepassen bij de uitbetaling. Kapitalen die reeds vóór 1 januari 2026 verschuldigd waren, worden niet in aanmerking genomen voor deze berekening.
Om personen met een lager totaal pensioeninkomen te beschermen, voorziet de wet in een terugbetalingsmechanisme wanneer het totale wettelijke en aanvullende pensioen – dit laatste omgerekend naar een fictieve rente – onder de vastgelegde inkomensdrempels blijft. De Federale Pensioendienst staat in voor deze terugbetaling.
Wat de Wijninckxbijdrage betreft, bevestigt de wet de keuze van de regering om af te stappen van een gefaseerde verhoging. In plaats daarvan wordt de bijdrage onmiddellijk verhoogd naar 12,5%, met toepassing vanaf bijdragejaar 2026. De bestaande berekeningsmethode en toepassingsvoorwaarden blijven ongewijzigd, maar het hogere tarief heeft uiteraard een directe impact op situaties waarin de wettelijke grens wordt overschreden.
Ten slotte bevat de wet ook bepalingen die betrekking hebben op de financiering en het financiële evenwicht van het gesolidariseerd pensioenfonds. Deze maatregelen kaderen in de bredere hervorming van de responsabiliseringsmechanismen voor lokale besturen en beogen het evenwicht van het fonds te vrijwaren via bijkomende federale dotaties voor de betrokken jaren.
In de presentatie vindt u een samenvattend overzicht van de maatregelen en hun voorziene timing.
Voor vragen of verdere toelichting kan u steeds met ons contact opnemen.
Het PensioPlus team